Ballina

MINISTRIA PËR KOMUNITETE DHE KTHIM

JEVTIC , STOJANOVIC DHE MARIC NË HOÇË TË MADHE: DO TË VAZHDOJM TË NDIHMOJMË POPULLIN TONË

12.10.2015

Ministri për komunitete dhe kthim, Dalibor Jevtic, sot me rastin e shënimit të 150-vjetorit të SHKF "Svetozar Markovic", së bashku me zëvendëskryeministrin e Kosovës, Branimir Stojanovic dhe ministrin e administrimit të pushtetit lokal, Ljubomir Maric, vizitoi Hoçën e Madhe. Përfaqësuesit serbë në Qeverinë e Kosovës vizitën në Hoçë të Madhe e filluan me pjesëmarrje në Liturgjinë e Shenjtë ku peshkopi Teodosije me priftërinjtë shërbyen në Kishën e Shën Stefanit. Pas liturgjisë dhe vizitës së ekspozitës që u mbajt në shkollë, zëvendës kryeministri dhe ministrat me një numër të madh të mysafirëve dhe banorëve të Hoçës së Madhe, morën pjesë në ceremoninë akademike e cila është dedikuar për nder të “Miholdanit” dhe shumë vjetorit të egzistimit të shkollës fillore "Svetozar Markovic".më shumë

ËSHTË MIRATUAR RAPORTI SI DHE MASAT E NISMËS RAJONALE

07.10.2015

Anëtarët e Komisionit Ndërministror kanë mbajtur takimin e dytë të rregullt të këtij organi. Në Komisionin Ndërministror është folur për zhvillimet aktuale kur është fjala për procesin e kthimit, dhe janë paraqitur raportet e grupeve punuese për kthimin e të zhvendosurve në Kroin e Vitakut në veri të Kosovës, dhe Mushitishtin në Komunën e Suharekës. U bisedua se duhet të ketë më shumë punë në zgjidhjen e këtij problemi sepse ende nuk janë siguruar kushtet për kthim në këto vende, si dhe u paraqit raporti i përgjithshëm për kthimin për këtë vit. më shumë

JEVTIC DHE KUÇI RRETH INICIATIVËS PËR FORMIMIN E NJËSISË SPECIALE TË GJYKATËS PËR PRONË TË UZURPUAR

06.10.2015

Ministri për Komunitete dhe Kthim, Dalibor Jevtic, u takua sot me ministrin e Drejtësisë, Hajredin Kuçi. Takimi i dy ministrave ishte iniciuar nga ministri Jevtic, për të kërkuar mbështetje për zbatimin e një prej konkludimeve të iniciativës rajonale rreth pronës së uzurpuar.Në fillim të takimit, ministri Jevtic, ministrin Kuçi e njoftoj me atë që është arritur në konferencën rajonale në Mal të Zi dhe theksoi rëndësinë e zbatimit të konkluzioneve që janë nxjerrë në këtë nismë rajonale.më shumë

JEVTIC DHE MARIC ME KONDEAN RRETH PROCESIT TË KTHIMIT DHE FUNKSIONIMIT MË TË MIRË TË QEVERISJEVE LOKALE

05.10.2015

Ministri për Komunitete dhe Kthim, Dalibor Jevtic, dhe ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Ljubomir Maric, u takuan sot në Prishtinë me raportuesin e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës, Augustini Kondea, në delegacionin e së cilit ishin: Shef i Zyrës së Sekretarit të Përgjithshëm të Këshillit, Sonja Sirotori, dhe kreu i Zyrës së Këshillit të Evropës në Prishtinë Izabela Servos Gallucci.më shumë

Lajmet

Arkiva e Lajmeve

Tetor 2015
H Ma E P Sh D
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Video